Kristin med 21.plass i World Cup sprint i Sveits

Fredag startet årets World Cup med sprint i Locarno i den italienske delen av Sveits. Klubbens landslagsløper, Kristin Melby Jacobsen startet tidlig i feltet som følge av dårlig ranking på sprint etter mye skader de siste to sesongene. Men et godt o-teknisk løp ga henne en flott 21.plass blant verdens beste med 114 damer til start.

Kristin orienterte godt i den krevende løypen i Locarno med mange kunstige sperringer. Starten av løypen var lagt til en gammel bydel med mange trange smug og høydeforskjeller. Mens avslutningen av løypen gikk lengre øst med målgang på torvet i Locarno. TV-bildene viste at Locarno er en flott by mellom den store innsjøen Lago Maggiore og høye fjell i bakgrunnen, og i tillegg badet i sol og 22 varmegrader under løpet.

Kartene viser veivalget til Kristin Melby Jacobsen på sprinten fredag.

Som dere kan se av veivalgene hennes, så var det ikke mye bomming underveis. Kristin er selv fornøyd med sitt eget løp, selv om det ble litt småfeil på slutten. Vi skal huske på at hun ganske nylig var tilbake etter skade.

Med sitt gode løp fra et tidlig startnummer ledet Kristin dameklassen lenge. Til slutt var hun 1.15 bak vinneren Hanna Lundberg (Sverige), mens det ble 2.plass på Pia Young Vik (Norge) og 3.plass på Simona Aebersold (Sveits). Vi tar også med at Kristin løp hadde kilometertiden 4:27 på den 3,7 km lange sprintløypen.

Link til resultater!
Her finner du link til Livesenteret for helgens World Cup i Sveits!

Kristin i et intervju med Ivar Haugen i Norges orienteringsforbund etter sitt løp. For dere som følger Norsk orientering på Instagram, kan se Storyen der i løpet av lørdag formiddag.

World Cup fortsetter lørdag med sprintstafett kl. 16:10. Den sendes på SVT1 og på nettet via Langrenn.com eller IOF-TV.
Kristin løper 1.etappe på Norge 3 med videre lagoppstilling med Ulrik Astrup Arnesen 2.etappe, Oskar Spets Storhov 3.etappe og Marie Olaussen på 4.etappe. Dette blir en spennende stafett – så følg med!

Med plasseringen på sprinten er Kristin også kvalifisert for søndagens knockoutsprint.